Yarın tanıtılacak Mi Band 4 hakkında bildiğimiz her şey

Xiaomi’nin Mi Band serisi, giyilebilir aksesuar arayışında olanlar için kıymetli alternatiflerden biri. Temel akıllı saat işlevlerini uygun fiyata sunan Mi Band, satış sayılarıyla da muvaffakiyetini tescilledi. O denli ki açıklanan son sayılara nazaran yalnızca ülkemizde bile 250 binin üzerinde faal Mi Band kullanıcısı bulunuyor.

Mi Band serisinin geçmişi

Mi Band 1 ile başlayan macera benim de birinci giyilebilir aksesuarım olarak özel bir yere sahip. Ekransız bu modelde sırf adım sayınızı takip edebiliyordunuz. Bir de gelen bildirimlerde titreyerek üzerindeki ledlerini farklı renkte yakabiliyordu. Mi Band 2 ile büyük bir adım atıldı ve aygıt hem ekrana hem de kalp atış sensörüne kavuştu (Mi Band 1S’i ortaya katmazsak). 

Mi Band 2’deki büyük sıçrayış maalesef Mi Band 3’de görülmedi. 0.42 inçten 0.78 inçe büyüyen ekran ve su-toza karşı daha fazla dayanıklılık natürel ki faydalı olsa da kullanıcıların alışık olduğu büyük değişimler görülmedi. Tahminen de Mi Band 3 ismi yerine Mi Band 2S seçimi daha hakikat olabilirdi. Mi Band 3 raflardaki yerini aldığında birden fazla kullanıcı Mi Band 2’de kalmayı tercih etti. Kimileri ise farklı modellere yöneldi. Örneğin benim için Amazfit Bip, Mi Band 3’ün eksiklerini dolduran bir eser oldu.

Haberimizin ana konusu olan Mi Band 4 görünen o ki serinin sevenlerini kendisine geri çekecek. Tahminen de Mi Band 3’ün tanıtılmasının akabinde fazla vakit geçmemesine karşın, yeni modelin duyurulmasının sebebi de Mi Band 3’ün gereğince ilgi görmemesi olabilir.

Mi Band 4

Serinin en yeni modeli Mi Band 4 yarın düzenlenecek tanıtımla birlikte resmiyet kazanacak. Birtakım görselleri sayesinde tasarımı ve teknik özellikleri konusunda halihazırda bilgimiz mevcut. Biz de sizler için resmi olarak öğrenilen bilgileri ve beklentileri derledik.

Renkli ekran, Bluetooth 5.0 ve sesli asistan

Mi Band 4’ü seri içerisinde başka bir yere taşıyan özelliği hiç elbet renkli ekran olacak. 16 bin renk takviyeli bu ekran Mi Band 3’e kıyasla yüzde 39.9 daha büyük. Mi Band serisinde birinci kez gördüğümüz Bluetooth 5.0 ilişki seçeneği de hem batarya performansını hem de bağlanabilirliği artıracaktır. Mi Band 3’de 110 mAh boyutunda olan batarya kapasitesi ise 135 mAh’e yükseliyor. Firma yöneticileri tarafından aktarılan bilgilere nazaran esasen hafta cinsinden hesaplanan pil ömrü daha da artacak.

Renkli ekranın birinci katkısı ferdileştirme noktasında. Mi Band 4 ile farklı saat arayüzlerinden istediğinizi seçebileceksiniz. Ayrıyeten renkli ekranın aygıtın işlevselliğine yapacağı katkıları da unutmamak gerek. Mi Band serisinde birinci sefer göreceğimiz telefonda çalan şarkıyı denetim etme özelliği buna örnek olarak verilebilir. Firmanın aklında kesinlikle farklı kullanım senaryoları da bulunuyordur.

Diğer bir özellik ise sesli asistan. Xiaomi’nin kendi XiaoAI sesli asistanı aygıtı daha kullanışlı bir hale getirecektir. Şimdi ayrıntıları bilinmese de sesli asistanın gelmesi Mi Band 4’e mikrofon ekleneceği manasına geliyor olabilir. Mi Band 4’ün tıpkı evvelki modelde olduğu üzere NFC özelliği bulunan üst modeli olacak. Yeniden Xiaomi yöneticilerinin paylaştığı bilgilere nazaran farklı ödeme yöntemleri için aygıtın şimdiden hazır olduğu söylendi.

Huangshang No.1 yongası

İsmi fazla bilinmese de Mi Band serisi, Huami ismindeki firmayla yapılan ortaklaşa çalışma sonucu üretiliyor. Amazfit markası altında kendi giyilebilir aksesuarları olsa da Huami, her vakit Xiaomi birlikte anılıyor. Yeniden Huami tarafından geliştirilecek Mi Band 4’de firmanın kendi yongası olan Huangshang No.1’in kullanılması bekleniyor.

Huangshang No.1 yongasını özel kılan nokta RISC-V tabanlı olması. RISC-V’yi bilmeyenler için ARM’ın açık kaynak alternatifi olarak nitelendirebiliriz. RISC-V hakkında ayrıntılar için bu temastaki haberimizi inceleyebilirsiniz. Geçtiğimiz sene içerisinde tanıtılan Huangshang No.1, dünyanın dahili yapay zeka hudut ağı bulunan birinci giyilebilir cihaz yongası. İçerisinde ECG, ECG Pro, kalp atışı anormalliklerini izleme üzere sıhhat tabanlı yapay zeka motorları bulunuyor.

Mi Band 4’ün milyonlarca satacağı şimdiden bilindiği için Huangshang No.1 yongası geniş çaplı bir teste tutulacak diyebiliriz. Bilhassa Huawei’nin ABD yaptırımları sonrasında ARM ile yaşadıkları düşünülünce RISC-V üzere açık kaynak tahliller Çinli firmalar için büyük kıymet arz ediyor.

Etkinlik yarın

Mi Band 4’ün tüm teknik özelliklerine yarın ulaşacağız. Bilhassa renkli ekran hasebiyle akıllı bilekliğinin fiyatının bir ölçü artması bekleniyor. İddialar ise 28-43 dolar ortasında değişiyor. Şimdilik net bir şey söylemek maalesef mümkün değil.

Xiaomi’nin yarınki aktiflikte, birçok akıllı mutfak gereçleri olmak üzere altı farklı ürün daha duyurması bekleniyor. Firma sürpriz yaparak bunların haricinde bir eser de tanıtabilir. Fakat şimdilik aktifliğin yıldızı Mi Band 4 olacak üzere duruyor. DonanımHaber’i takipte kalarak yarınki aktiflik ve Mi Band 4 hakkında tüm ayrıntıları anında öğrenebilirsiniz.

Kaynaklar 

https://twitter.com/donovansung/status/1138019417500004353
https://www.weibo.com/1749127163/HxNd3CFgK
https://www.gizmochina.com/2019/06/10/xiaomi-mi-band-4-likely-to-use-huamis-risc-v-based-huangshan-no-1-chip/ 

Başa dön tuşu