Zen 2 mimarisinin üretim verimliliği Zen’den düşük seyrediyor

AMD Ryzen

işlemcileriyle pazarda hayli sert rüzgarlar estirdi. Yıllar sonra adeta işlemci piyasasına geri dönüş yapan firmanın rakibine soğuk terler döktürmesi sonucunda Intel yıllardır değiştirmediği çekirdek sayısı konfigürasyonunu gözden geçirmek zorunda kaldı.

İlk kuşak Ryzen işlemciler bu açıdan epeyce başarılıydı, 2. kuşak yongalarda birinci nesilin en büyük meşakkatlerinden birisi olan frekans başlığına el atan firmanın 7 nm üretim bantlarından çıkacak 3. nesil modellerinden, performans çıtasını çok daha öteye taşıma konusunda kullanıcıların beklentisi bir epey yüksek.

Burası işin görünen tarafı, işlemcinin performansı, fiyatı ve öbürleri. Bir de bu işin mutfağı var ki tahminen de Intel-AMD rekabetinin görünen taraftan daha da sert yaşandığı kısım burası. Üretim verimliliği her iki firma için de değerli bir konu çünkü artan üretim verimliliği kasaya daha fazla ölçünün girmesinin yanı sıra daha uygun fiyatlı yongalarla pazarda daha etkili olabilmenin de anahtarı.

 
AMD’nin modül yapısında yonga üretmesinin altında da bu neden yatıyor. Daha büyük zar alanı demek daha yüksek yanılgı oranı demek bu nedenle de AMD’nin zarı kesimlere bölerek verimliliği de arttırmış oluyor. Tabi bunun birtakım götürüleri de var.
Buna rağmen yeni sistem toplayacak kullanıcılar için fiyat ögesi ön planda olan bir başlık olduğu için aslında epey yerinde bir strateji. Bilhassa de sunucu kanadında EPYC modellerine baktığımızda Intel’in 28 çekirdekli canavarından çok daha uygun fiyat etiketine sahipler. Sıradan mesken kullanıcıları içinse bu düşük bir fiyattan daha yüksek çekirdek sayılarına erişebilmek manasına geliyor.

 
Üretim verimliliğinde düşüş 

Son yayınlanan rapora nazaran AMD Zen mimarisiyle birlikte ne yazık ki üretim verimliliğinde düşüş yaşıyor. %70 seviyesinde seyreden verimlilik her ne kadar Zen mimarisine nazaran daha düşük olsa da 7 nm gibi şimdi olgunlaşmamış bir üretim bantını göz önünde bulundurursak epeyce âlâ kabul edilebilir.
 
İlerleyen günlerde TSMC’nin durumu güzelleştirmesi bekleniyor. Son olarak raporda ilgi alımlı bir ayrıntı olarak Intel’in 28 çekirdekli işlemcisinin üretim verimliliği de %35 olarak belirtilmiş ki bu fiyatlandırmayı açıklar nitelikte.

Başa dön tuşu