Zengin İletişim Hizmetleri – RCS yaygınlaşmaya başlıyor

Uzun müddettir üzerinde çalışılıyor olsa da Varlıklı İrtibat Hizmetleri – RCS teknolojisi hala geniş bir bilinirliğe ulaşmadı. Operatörlerin yavaş dayanak vermesi üzere pek çok sebebin olduğu bu gecikmeye karşı Google harekete geçiyor.

RSC nedir?

RCS (Rich Communication Services) hizmeti, bildiğimiz SMS ve MMS hizmetlerinin üzerine daha fazla özellik ekleyerek, hali hazırdaki iletileşme yazılımlarından geri kalmamasını amaçlıyor.

Bu özellikler ortasında bağımsız iletileşme, teğe bir sohbet, küme sohbeti, içerik paylaşımı, evrak transferi, sesli ileti, görüntü iletisi, ağ takviyeli kara liste, marka tasarımı, pozisyon paylaşımı üzere pek çok detay yer alıyor. Avantajı ise marka yahut platforma mahsus olmaması ve bu sayede yaygın olarak kullanılabilmesi. Hizmet internet üzerinden çalışıyor.

Bir sunucu temelinde çalıştığı için RCS hizmeti biraz maliyetli. Bu bakımdan operatörler mevzuya biraz uzak bakıyorlar. Standart SMS/MMS ve çevrim içi iletileşme uygulamaları kâfi görülüyor. Google ise Jibe Cloud ismini verdiği bulut sunucular üzerinden RCS hizmeti sunuyor ve iştirakler yaparak yayılmasına çalışıyor. Genelde RCS hizmeti Android Messages üzerinden sunuluyor.

RCS hizmeti, 2012 yılında pilot olarak uygulanmaya başlamıştı. Hali hazırda 35 ülkede Turkcell dahil 48 operatör tarafından 160 aygıt üzerinde RCS hizmeti kullanılıyor ve farklı isimler almış durumda. Bununla birlikte RCS teknolojisi hala istenen düzeye gelebilmiş değil. Google Jibe Cloud bugüne kadar kısıtlı bir kitleye hizmet vermekteydi. Operatörlerin yavaş kalması nedeniyle Google sunucu kısmını kendisi üstlenmeye karar verdi.

Kaynaklara nazaran İngiltere ve Fransa’da Android Messages uygulaması içerisinde RCS takviyesi sunulmaya başlanacak. Kullanıcıların takviye için özelliği faal etmeleri gerekiyor. Özellik etkin olunca uygulamada Chat ismiyle bir ibare beliriyor. Elbette bu servis için telefonlarda RCS Universal Profile desteğinin olması gerekiyor. Öbür türlü uygulama standart SMS hizmetine geçiş yapıyor.

Şimdilik bir mühlet daha deneme sürecine devam edecek RCS teknolojisi yıl sonuna hakikat daha fazla ülkeye açılacak. Google altyapısını iyileştirdikçe hizmeti genişletmeye devam edecek. Ayrıyeten şimdi mevcut olmayan uçtan uca şifreleme için de tahlil arayışları var.

 

Başa dön tuşu