Android 14 için kritik karar: Eski uygulamalar için APK desteği sona eriyor

Günümüzde Google, dışarıdan yüklemeler konusunda Android kullanıcılarına geniş bir takviye sunuyor. Bu bağlamda birçok kullanıcı, mağazada bulunmayan yahut kaldırılan eski uygulamalara APK’ler üzerinden erişebiliyor. Lakin bu durum Android 14 ile ortadan kalkabilir. 9to5Google tarafından tespit edilen bir kod değişikliğine nazaran, Android ekosisteminde yer alan eski uygulamalara daha katı tedbirler getirilecek.

Android 14’te eski uygulamalar için APK dayanağı sona eriyor

Bildirilenlere nazaran Android 14, API ihtiyaçlarını daha sıkı hale getirerek eski uygulamaların aygıtlara yüklenmesini büsbütün engelleyecek. Böylelikle yazılım devi, kötü gayeli yazılım tehditlerini azaltmayı vemağazada bulunan uygulamaların geliştiriciler tarafından aktüel tutulmasını hedefliyor.

Ayrıca geçtiğimiz haftalarda Google, mağazada listelenecek yeni uygulamaların en az Android 12 sürümüne dayanak sunmasını gerektiren ek kurallar getirdi. Fakat bu kurallar sırf Google Play Store’a yönelik uygulamaları kapsıyordu. Android 14’te ise, uygulama mağazasından fazla sistem tabanlı bir sınırlama getirilmiş olacak.

Başlangıç olarak Android 14, bilhassa Android’in eski sürümlerini amaç alan uygulamaları engelleyecek. Google vakit içinde Android Marshmallow eşiğini yükseltecek ve her yeni Android güncellemesinde gereklilikleri arttıracak. Böylece eski uygulamarın APK üzerinden yüklenmesi de tarih olacak diyebiliriz.

Başa dön tuşu