Apple’a yanıt gecikmedi: Qualcomm, Android telefonlara uydu desteği getiriyor

Apple’ın uydu üzerinden Acil Durum SOS özelliği, iPhone’ların en dikkat çeken özelliklerinden biri haline geldi. Artık de akıllı telefon dünyasında ismini sıkça duyduğumuz Qualcomm, misal bir hizmeti Android telefonlara getirecek üzere gözüküyor. Bugün paylaşılan yeni bir sızıntı, yonga devinin Snapdragon Satellite isimli yeni bir hizmet üzerinde çalıştığını ortaya çıkardı.

Snapdragon 8 Gen 2’li telefonlar uydu dayanağı kazanıyor

Sızıntılara nazaran Snapdragon Uydu hizmeti, Snapdragon 8 Gen 2 platformundan dayanak alan telefonlar için 2023’ün ikinci yarısında kullanıma sunulacak. Buna ek olarak sızıntı kaynağı, yeni özelliğin gelecekte daha fazla aygıta takviye sunacağını söylüyor. Günümüzde Apple, uydu irtibatı özelliği için Qualcomm’un Snapdragon X65 5G modeminden takviye alıyor. 

Snapdragon 8 Gen 2’nin daha gelişmiş Snapdragon X70 5G modeme sahip olduğunu düşünürsek, yeni özellik şu anda iPhone 14’te bulunandan biraz daha gelişmiş olabilir. Özelliğin aramaları destekleyecek halde genişletilip genişletilmeyeceği ise şimdi açıklanmadı. Lakin bu hususta Qualcomm’un çift taraflı iletileşme desteği sunması ve Apple’a emsal şekilde Globalstar ile anlaşması bekleniyor. 

Ayrıca yakın vakitli sızıntılar Samsung’un da benzeri bir teknoloji üzerinde çalıştığını gösteriyor. Güney Kore’li devin yörüngede 66 uydusu bulunan Iridium Communications ile potansiyel bir paydaşlık kurabileceği belirtilirken, bu hizmet Apple’ın ve Qualcomm’un uydu hizmetinden farklı olarak hem arama hem de metin mesajlarına imkan tanıyacak.

Başa dön tuşu