Dünyanın en hızlı mobil DRAM’i LPDDR5T tanıtıldı: İşte özellikleri

Güney Kore merkezli bellek üreticisi SK Hynix, (Low Power Double Veri Rate) RAM’ların en yeni versiyonu LPDDR5T’yi duyurdu. Yeni kuşak bellekler, günümüz üst düzey akıllı telefonlarında kullanılan LPDDR5X’e kıyasla kıymetli kazanımlar getiriyor. Pekala dünyanın en süratli taşınabilir DRAM’i LPDDR5T neler sunacak? İşte özellikleri

Dünyanın en süratli taşınabilir DRAM’i LPDDR5T tanıtıldı

Bildirilenlere nazaran LPDDR5T, JEDEC (Joint Electron Device Engineering Council) tarafından belirlenen 1,01 ila 1,12V ultra düşük voltaj aralığında çalışacak. Böylelikle daha düşük güç tüketimi ile dikkat çeken bellekler, Kasım 2022’de piyasaya sürülen evvelki kuşak LPDDR5X’e kıyasla yüzde 13 daha yüksek 9,6 Gbps data hızları sunacak. Bu bağlamda LPDDR5T’de yükselen bilgi transfer suratlarını vurgulayan SK Hynix, standart sürümden farklı olarak ”T” eki (Turbo) ismine yer veriyor.

Ayrıca SK Hynix, müşterilere birden çok LPDDR5T yongasını tek bir pakette birleştiren 16 GB çoklu yonga platformu sağladığını da belirtti. Kelam konusu platform, 16GB kapasiteler ile saniyede on beş FHD (Full-HD) sinemanın aktarılmasına eş değer 77GB/Sn bilgi sürece gücüne fırsat tanıyacak.

SK Hynix, 2023 yılının ikinci yarısında 1anm teknolojisini (4.nesil 10nm) kullanarak LPDDR5T belleklerin seri üretimine başlamayı planlıyor. Günümüzde 5G akıllı telefon pazarının genişlemesi nedeniyle daha güzel bellek yongalarına olan talebin artması bekleniyor. Buna ek olarak SK Hynix, yeni belleklerin akıllı telefonların ötesine yapay zeka, makinemi tahsili ve sanal gerçeklik üzere alanlara genişleyeceğini düşünüyor.

Başa dön tuşu