Google’ın ilk Pixel modelinin sahipleri firmadan 500 dolara kadar tazminat alacak

Google’ın akıllı telefon alanında kendi markasıyla çıkardığı birinci telefonlar olan Pixel ve Pixel XL, birtakım kullanıcıların 2018 yılında yaşadığı problemler sonucu açtığı davada ana husus olmuştu. Dava içeriğine nazaran Google, bu kullanıcılara bile bile bozuk mikrofonu olan telefonlar sattı. Bu sorun, sahip olan küçük bir kısmın açıklamalarına nazaran aygıt satın alındıktan kısa bir mühlet sonra mikrofonların bozulması biçiminde ortaya çıkmıştı.  
Dava süreci devam ederken Google, problemli Pixel sahipleriyle anlaştı ve her birine 500 dolara kadar ödeme yapacak. Firma 2017 yılında meseleyle ilgili olarak açıklama yapmış ve ses kodeklerine giden lehimlerde kılcal çatlaklar sebebiyle ortaya çıktığını belirtmişti.

Davada bahsedilene nazaran Google, mikrofonuyla sorun yaşayanlara değişim yapmış olsa da tıpkı sorun tekrar ortaya çıkmıştı. Bu sorunu birden fazla sefer yaşayanlar, 500 dolar alacak bireyleri oluşturuyor. Sorunu bir kere yaşayanlar ise Google’dan 350 dolar alacak. Google, bu ödemelerin tamamı için 7,25 milyon dolarlık bir fon ayırdığını da belirtti.

Başa dön tuşu