Huawei’nin Sailfish işletim sistemini kullanabileceği iddia ediliyor

Huawei, bir müddettir ABD ile yaşadığı yasal meseleler ve ambargolar nedeniyle kendi işletim sistemi üzerinde çalışmalar yapıyor. Şimdiye kadar şirketin HongMeng (Ark OS) isminde bir işletim sistemini aygıtlarına entegre edeceği düşünülürken, Huawei’nin öbür planlarının da olduğu ortaya çıktı.

Sailfish OS baş karıştırdı

Yeni çıkan sızıntı haberlerine nazaran Huawei, kendi işletim sistemi yerine Sailfish OS olarak isimlendirilen Linux tabanlı bir işletim sistemini kullanabilir. Şirket hali hazırda geliştirilmekte olan Sailfish OS ile bu süreci sancısız bir halde atlatabileceği görüşünde.  Eğer planlar hayata geçirilirse, Huawei aygıtlarda Sailfish OS’un, Rus üretimi olan Aurora versiyonunu görebiliriz.

Huawei’de İdare Konseyi Lider Vekili olarak misyon yapan Guo Ping, geçtiğimiz periyotta Sailfish işletim sisteminin kullanılabileceği konusunda görüşlerini lisana getirmişti. Akıllı telefon pazarında Huawei hala değerli bir pazar hissesine sahip ve kullanıcılar bir an evvel bu belirsizliğin sona ermesini istiyorlar. Önümüzdeki süreçte şirketin nasıl bir karar alacağı ise büyük bir merak konusu olmuş durumda.

Başa dön tuşu