Modüler PS5 kontrolcüsü “Project Leonardo” tanıtıldı

Sony, engelli oyuncular daha kolay, daha konforlu ve daha uzun mühlet oyun oynamalarına yardımcı olacak PS5 kontrolcüsünü tanıttı: Project Leonardo.

PS5 için modüler denetimci neler sunuyor?

PlayStation 5 için modüler denetimci Project Leonardo, masa üzerinde düz duracak biçimde tasarlanmış büyük, yuvarlak bir tabana sahip ve birkaç montaj seçeneği sunuyor. Denetimci tek başına kullanabildiği üzere iki denetimci birlikte kullanılabiliyor; DualSense denetimcisi de eklenebiliyor. Her bir Project Leonardo aygıtının düğmeleri değiştirilebiliyor ve oyuncu, tuşları kendi istediği formda yine yapılandırabiliyor. Birebir fonksiyon birden fazla düğmeye atanabildiği üzere, tıpkı düğmeye iki fonksiyon atanabiliyor.

Joystickler prize takılı çalışabiliyor ve oyuncunun erişilebilirlik muhtaçlıklarını karşılamak için çeşitli boyutlarda geliyor. Joystick ile denetimci ortasındaki uzaklık gerektiği üzere ayarlanabiliyor, istikameti de değiştirilebiliyor. Düğme atamaları ve başka yapılandırmalar oyuncunun profiline kaydediliyor ve en fazla üç yapılandırmaya müsaade veriliyor.

Temel Project Leonardo denetimcisi de özelleştirilebiliyor. Sony dışında bir markanın anahtarları, düğmeleri, analog çubukları da 3.5mm kulaklık girişi üzerinden takılabiliyor. Kontrolcüdeki öteki rastgele bir buton üzere yapılandırılabiliyorlar.

Sony, AbleGamers, SpecialEffect, StackUp ve öteki erişilebilirlik uzmanlarıyla birlikte çalışarak geliştirdiği modüler yapıda PS5 denetimcisinin hâlâ geliştirilme aşamasında olduğunu söyledi.

Başa dön tuşu