PlayStation 5 hakkında yeni sızıntı: 24GB GDDR6 ve 2020’de tanıtım

Sony bu yılın sonlarına gerçek yeni kuşak konsolu PlayStation 5 için yeterlice çalışmaya başlayacak. Bu yıl gerçekleştirilecek E3 2019 konferansında Microsoft yeni Xbox konsoluyla herkesin kalbini çalacak olsa da Sony fanları önümüzdeki yıl önemli bir gelişimle sevinecek.

Tüm eski PlayStation oyunlarını oynatabilecek

PS5 ile ilgili birinci çıkan söylentilere nazaran büsbütün geriye dönük uyumlu olacak konsol, PS1/2/3/4 oyunlarını oynatabilecek. Sony ayrıyeten AMD mühendisleriyle birlikte yeni jenerasyon GPU mimarisi Navi için de uğraşını ortaya koyuyor. Bu grafik süreç ünitesi, 7nm’lik tekil transistör boyutuna sahip olacak. Bildiklerimizden bir başkası ise PS5’in AMD Zen 2 tabanlı bir işlemciyle geleceği tarafında. Bu işlemci 8 çekirdek ve 16 iş parçacığına sahip olacak.
Donanımsal özelliklere baktığımızda bir öteki heyecan verici gelişme ise Pastebin üzerinde paylaşılan bir içerikte ortaya çıkıyor. Avrupa’da yer alan küçük bir oyun geliştirme stüdyosu, 8 aydır dalda başkan bir AAA oyun geliştirici stüdyo ile birlikte çalıştığını ve 2020’de bu üzerinde çalışılan oyunun PS5 ile birlikte tanıtılacağını açıklıyor.
Bu anonim geliştirici, PS5’in donanımsal olarak inanılmaz güçlü bir aygıt olduğunu ve PS4’e nazaran büyük bir atlama olduğunu belirtiyor. PS5 geliştirici kiti iddiaya nazaran 32GB RAM ile geliyor.

24GB paylaşımlı RAM

Kaynaklara nazaran PS5’in 24GB toplam GDDR6 RAM kapasitesinin 4GB’ı sistem için ayrılmış olacak. Rapora nazaran ayrıyeten PS5’te 2TB kapasiteli “bir cins NAND flash” depolama aygıtı bulunacak. Yeni kuşak oyunlar hiçbir vakit küçülmeyecek zira bu üst düzey donanımda çalışacaklarından stüdyolar çok daha kaliteli görseller ve sesler oluşturmaya devam edecek.
Yeni oyunlardaki 4K dokular başlı başına onlarca GB yer işgal edebilirken rastgele bir çağdaş oyun 50GB üzerine rahatlıkla çıkıyor. Birtakım PC oyunları ise işi uygunca büyütüp 100-150GB yer kullanıyor. Şayet PS5 2TB depolamalı bir diskle gelirse, 500GB ya da 1TB ile olduğu üzere birkaç oyun kurduktan sonra disk alanınızın tükendiğini görmeyeceksiniz.
PlayStation 5 için şimdiki fiyat beklentisi 499 dolar düzeyinde. Hatırlarsanız PS4 ve PS4 Pro, vaktinde 400 dolardan satışa sunulmuştu. 

Başa dön tuşu