Samsung’un gelirleri 8 yılın en düşük seviyesini gördü

Zayıflayan global iktisadın bellek yongası fiyatlarını düşürmesi ve elektronik aygıtlara olan talebi azaltmasıyla bu gelirinin büyük kısmını buralarda elde eden Samsung’ta işler pek yolunda değil. Şirketin üç aylık karı 8 yılın en düşük düzeyine gerilemiş durumda.

Samsung’un gelirleri çakıldı

Samsung kesin sayıları 31 Ocak tarihinde açıklayacak lakin firmadan gelen resmi ön bilgilerde 2022’nin dördüncü çeyreğinde gelirlerin yaklaşık 55 milyar dolar olduğu, karlılığın ise yaklaşık 3,37 milyar dolar olduğu açıklandı. Güney Koreli teknoloji devinin bu üç aylık geliri önceki yıla nazaran yüzde 9 düşerken işletme karı ise yüzde 69 üzere büyük bir düşüş yaşamış. 2014’ten bu yana Samsung’un elde ettiği en makûs sonuç olarak da bu devir tarih geçmiş oldu.

Artan global faiz oranları ve hayat pahalılığı, Samsung’un ürettiği akıllı telefonlara ve öteki aygıtlara ve ayrıyeten Apple üzere rakiplerine tedarik ettiği yarı iletkenlere olan talebi azalttı. Samsung, uzun süren makroekonomik sıkıntılardan kaynaklanan zayıf talep nedeniyle akıllı telefon satışlarının ve gelirinin düşmesi nedeniyle dördüncü çeyrekte taşınabilir işinin kârının da düştüğünü kelamlarına ekledi.

Akıllı telefonların ve öteki mesken aletlerinin satışlarının artmasının beklendiği 2024’te işlerin düzelmesi bekleniyor. Samsung önümüzdeki Şubat ayında yeni Galaxy S23 serisini tanıtması da 2023 için umut vadeden bir durum. Fakat genel olarak uzmanlar 2023’te de ekonomik sıkıntıların devam edeceğini söylüyor. Hasebiyle 2023 yılı da teknoloji firmaları için kolay bir yıl olmayacak.

Başa dön tuşu