Telefon yönlendirmesi nasıl yapılır ve iptal edilir?

Arama yönlendirme, cep telefonunuza gelen aramaları öbür numaraya yönlendirmenin bir yoludur. Davet yönlendirme, Android ve iPhone’da mevcuttur, suramı da epeyce kolaydır. Örneğin; tatildeyken rahatsız iş aramaları almamak için yahut telefonunuzda sorun olduğu durumlarda aramaların öbür bir telefona gönderilmesini sağlamak için telefon yönlendirme işinize yarayacaktır. Gerektiği durumda Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell için aramayı öbür numaraya yönlendirme ve arama yönlendirme iptali nasıl yapılırbasit adımlarla anlatıyoruz.

Arama yönlendirme nasıl yapılır 📲

Telefon aramalarını diğer bir numaraya yönlendirmek çok kolaydır. Arama yönlendirme kodu ile arama gerçekleştirerek, online süreçler uygulamasını kullanarak yahut sms göndermek suretiyle sinirinizi istediğiniz bir numaraya yönlendirebilirsiniz. Turkcell, Vodafone, Türk Telekom, tüm operatörler için arama yönlendirme nasıl yapılır görelim:

Turkcell arama yönlendirme ayarları nasıl yapılır 🟡

Ulaşılamadığınızda, telefonunuz kapalıyken yahut diğeriyle konuşurken sizi kimin aradığını görmek için, Turkcell arama yönlendirme servisini kullanabilirsiniz. Gelen aramaları öbür bir numaraya yönlendirmek için, **21* tuşladıktan sonra çizginizi yönlendirmek istediğiniz numarayı yazıp akabinde # tuşuna basarak arama yapın. Başka şartlarda davet yönlendirme için aşağıdaki biçimde arama yapın:
 • Cevap verilmeme durumunda arama yönlendirme için: **61*ceptelefonunumarası#arama tuşuna basın.
 • Ulaşılamama durumunda davet yönlendirme için: **62*ceptelefonunumarası#arama tuşuna basın.
 • Meşgul olma durumunda numara yönlendirme için: **67*ceptelefonunumarası#arama tuşuna basın.
 • Her şartta yönlendirme için: **21*ceptelefonunumarası#arama tuşuna basın.

Vodafone arama yönlendirme ayarları nasıl yapılır 🔴

Vodafone arama yönlendirme yapılışı çok kolaydır. Vodafone Yanımda uygulamasında telefon yönledirme kısmından telefonunuzu diğer bir numaraya yönlendirebilirsiniz. Bunun dışında telefon menüsünü kullanarak davet yönlendirme yapmak için aşağıdaki halde arama yapın:
 • Tüm aramaları yönlendirme: **21*telefonnumarası#
 • Ulaşılamayan durumlarda yönlendirme: **62*telefonnumarası#
 • Cevap veremediğiniz durumda yönlendirme: **61*telefonnumarası#

Türk Telekom arama yönlendirme ayarları nasıl yapılır 🔵

Türk Telekom arama yönlendirme, Türk Telekom Online İşlemler’den, telefondan yahut müşteri hizmetlerinden açılabilir. Her şartta davet yönlendirme için **21*telefonnumarası# yazılıp arama tuşuna basılarak gerçekleştirilebilir. Öbür şartlarda numara engelleme için aşağıdaki halde arama gerçekleştirin:
 • Meşgul olma durumunda davet yönlendirme: **67*telefonnumarası# yazıp arama tuşuna basın.
 • Cevap verilememesi durumunda davet yönlendirme: **61*telefonnumarası# yazıp arama tuşuna basın.
 • Ulaşılamama durumunda davet yönlendirme: **62*telefonnumarası# yazıp arama tuşuna basın.

Arama yönlendirme iptali nasıl yapılır 📴

Turkcell, Vodofone yahut Türk Telekom sinirinizi öteki bir numaraya yönlendirdiniz ve iptal etmek istiyorsunuz. Arama yönlendirme iptal etme, operatörlerin uygulamalarından yahut davet yönlendirme iptal kodu yazılarak gerçekleştirilebiliyor. Tüm operatörler için arama yönlendirme nasıl iptal edilir görelim:

Turkcell arama yönlendirme iptal etme ❌

 • ##002## arama tuşuna basın.
 • ## yönlendirme tipi kodu (61,62 ve 67) # arama tuşunu tuşlayın.
 • Turkcell uygulamasından Ayarlarım – Davet Ayarlarım kısmından arama yönlendirmeyi iptal edin.

Vodafone arama yönlendirme iptal etme 🚫

 • Tüm aramalar için yönlendirme iptal kodu: ##21#
 • Ulaşılamadığınız durumlar için arama yönlendirme iptal etme kodu: ##62#
 • Cevap veremediğiniz durumlar için yönlendirme iptal etme: ##61#
 • Telefonunuzun meşgul olduğu durumlar için yönlendirme iptali: ##67#
 • Yanımda İnternet Telefon Yönlendirme sayfasından davet yönlendirmelerinizi iptal edebilirsiniz.

Türk Telekom arama yönlendirme iptal etme 🛑

 • Her şartta davet yönlendirme iptal etme: ##21# yazıp arama tuşuna basın.
 • Meşgul olma durumunda davet yönlendirme iptali: ##67# yazıp arama tuşuna basın.
 • Cevap verilememesi durumunda davet yönlendirmeyi iptal etme: ##61# yazıp arama tuşuna basın.
 • Ulaşılamama durumunda davet yönlendirmenin iptali: ##62# yazıp arama tuşuna basın.
 • Türk Telekom Online İşlemler’de Abonelik ve Sınır Süreçlerim kısmında Uzaktan Yönlendir’i iptal edin.
 • 444 1 444’ü arayın ve mobili seçerek yönlendirme sürecini iptal edin.
 • UY IPTAL yazıp 9244’e kısa ileti gönderin.

iPhone arama yönlendirme nasıl aktifleştirilir 📲

iPhone’da aramaları yönlendirmek çok kolaydır. Ayarlar uygulamasından arama yönlendirmeyi açıp, telefon numarasını yazmanız kafidir.
 1. Telefon’a dokunun.
 2. Arama Yönlendirme’yi seçin.
 3. Arama Yönlendirme’yi açın.
 4. Yönlendir:’e dokunarak aramalarınızı yönlendirmek istediğiniz telefon numarasını girin.

iPhone’unuz artık gelen aramaları belirlediğiniz numaraya yönlendirecektir. Sabit çizgi arama yönlendirme için, numaranın başına alan kodunu girmeniz gerekir.

iPhone’da arama yönlendirme iptal etme de çok kolay. Ayarlar – Telefon – Arama Yönlendirme altından yönlendirmeyi kapalı pozisyona getirerek, birincil numaranız üzerinden arama almaya devam edebilirsiniz.

Android telefonda arama yönlendirmeyi aktifleştirme 📲

Android telefonda davet yönlendirmeyi aktifleştirmek epey kolaydır. Telefon uygulamasından arama ayarları kısmına gidip davet yönlendirmeyi açabilirsiniz.
 1. Telefon uygulamasını açın.
 2. Üç noktaya dokunarak Ayarlar’a girin.
 3. Arama ayarlarında Arama Yönlendirme’yi seçin.
 4. Hangi şartlarda arama yönlendirmenin yapılacağını seçin.
 5. Aramaları yönlendirmek istediğiniz cep telefonu numarasını girin. (Sabit sınır telefona yönlendireceksiniz alan kodunu girmelisiniz.)
 6. Onaylamak için Aç’a dokunun.

Hemen çabucak birebir süreci yaparak, Android telefonunuzda davet yönlendirmeyi devre dışı bırakabilirsiniz. Etkinleştirdiğiniz her seçeneğe dokunmanız ve devre dışı bırak seçeneğini seçmeniz gerekir.

Çağrı yönlendirme fiyatlı mi 🏷️

Arama yönlendirme fiyatı ne kadar? çok merak ediliyor. Turkcell için arama yönlendirmeyi başlatmak fiyatsız lakin yönlendirme faalken, tarifenizden bağımsız gelen her arama başına 5.5 TL olarak ücretlendirilirsiniz.

Türk Telekom’da durum biraz farklı; Davet yönlendirme servisi, yönlendirme yapan kişi yönlendirme yaptığı kişiyi arıyormuş üzere fiyatlandırılıyor. Yönlendirme yapan kişinin her tarafa dakikaları varsa bundan düşülüyor, yoksa fiyatlandırma tarifenin görüşme fiyatı üzerinden belirleniyor.

Vodafone için, bulunduğunuz abonelik paketinin istikamet bazında görüşme tarifesi ile ücretlendiriliyorsunuz.

Arama yönlendirme nedir 📱

Çağrı yönlendirme olarak da bilinen arama yönlendirme, gelen aramaları alternatif bir numaraya yönlendirmenize yardımcı olan bir telefon idare özelliğidir.

Bazen aramaları kaçırmamak için öteki bir telefona yahut sabit hatta yönlendirmek isteyebilirsiniz. Arama yönlendirme, gelen aramaları otomatik olarak belirtilen numaraya aktarır. Operatörler, operatöre özel kodları ve akabinde telefon numarasını tuşlayarak telefonunuzda etkinleştirebildiğiniz davet yönlendirme hizmeti sunar. Numaranın başına rastgele bir kod yazmadan da telefonunuzun arama ayarlarından yönlendirmeyi aktifleştirebilirsiniz.

Telefonunuza ulaşılamadığında, meşgulken, karşılık veremediğinizde, telefonunuz kapalıyken her şartta ulaşılabilir olmak için arama yönlendirme servisini kullanabilirsiniz. iPhone ve Android’de çağrı yönlendirme direkt telefon ayarlarınadan yapılabiliyor lakin muhakkak şartlarda numara yönlendirme için operatöre özel kod ile arama yapmanız gerekiyor. Arama yönlendirme kodu dahil tüm merak edilenler için bu yazıda.

Başa dön tuşu