Ubuntu’dan 32-bit desteğini kesme konusunda geri adım

Canonical (Ubuntu’nun çatı şirketi) geçtiğimiz hafta değerli bir kararını paylaştı. Ubuntu’nun yeni sürümüyle birlikte 32-bit uygulama takviyesinin sonlanacağı öğrenildi. Çabucak akabinde Valve de Ubuntu’nun yeni sürümlerinde Steam’in yer almayacağını açıkladı. Hal bu türlü olunca oyun severler de Canonical’e yansılarını gösterdiler. Bugün paylaşılan blog yazısında Ubuntu’nun geri adım attığı görüldü.

Seçili 32-bit i386 paketleri için takviye devam ediyor

Valve, yaptığı açıklamada Ubuntu takviyesi sonlansa da farklı Linux dağıtımlarında Steam istemcisini görebileceğimizi aktarmıştı. Ek olarak WINE da 32-bit takviyesinin sonlanması sebebiyle Canonical’e reaksiyon gösteren uygulamalardan bir başkasıydı. Canonical tarafından bugün yapılan açıklamada ise seçili 32-bit i386 paketleri için desteğin devam edeceği aktarıldı.

WINE, Ubuntu Studio ve oyuncu toplulukları bir ortaya gelerek, yalnızca gereksiz 32-bit kütüphanelerin kaldırılmasını sağlayacak. Böylelikle oyuncular sevdikleri eski oyunları oynamaya devam edebilecek.

Aslında birçok uygulama halihazırda 64-bit desteğine sahip. Geliştiricileri tarafından kendi haline bırakılmış oyunlar ise sorunun temelini oluşturuyor. Oyun severlerin reaksiyonu de bu yüzden. Görünen o ki oyuncuları kaybetmek istemeyen Ubuntu, bu türlü bir adım atmak zorunda kaldı.

Başa dön tuşu