WhatsApp, platformun kötüye kullanımı karşısında hukuki işlem başlatacağını açıkladı

Facebook’un sahip olduğu WhatsApp, dünyanın en tanınan çapraz platform iletileşme servisi ve bu ölçekte çalışmanın da kendine has zorlukları mevcut. Şirket, platformun kötüye kullanılması ve yanlış bilgi yayılmasına alet edilmesinin önüne geçebilmek için yeni kararlar almak zorunda kaldığını açıkladı.

WhatsApp’ın son dermanı mevzuyu mahkemeye taşımak

WhatsApp, platformu berbata kullanan kişiler yahut şirketler hakkında türel süreç başlatacağını açıkladı. Çünkü platform kısa bir mühlet evvel, WhatsApp uygulamasının değiştirilmiş sürümlerini çalıştıran kullanıcıları yasaklamıştı. Bunun akabinde metin iletme özelliğine de sınırlama getiren şirket, bununla da yetinmedi ve yeni kararlara imza attı.

Bununla birlikte, Hindistan’da yapılan son genel seçim raporları, değiştirilmiş WhatsApp klonlarının ve yazılım araçlarının, hizmetin spam tersi kısıtlamalarını atlamak için kullanılmakta olduğunu ortaya koydu. Dijital pazarlamacılar, WhatsApp için Hindistan, Nijerya ve Endonezya üzere pazarlarda toplu bildiri gönderme üzere hizmetler sunuyorlar. Hatta Hindistan’daki kimi şirketler insanların bir web sitesi aracılığıyla isimsiz numaralardan WhatsApp hesaplarına toplu iletiler göndermesine bile müsaade veriyor. Bu durum karşısında güç durumda kalan WhatsApp’ın ise artık mevzuyu mahkemelere taşımaktan öteki bir dermanı kalmadı.

Başa dön tuşu