Yapay zeka tarafından oluşturulan bilgisayar kasaları tasarımcılara meydan okuyor

Bir Reddit kullanıcısı, metinsel bilgilerden manzara oluşturabilen Midjourney yapay zeka modelini kullanarak benzersiz bilgisayar kasaları oluşturdu. Midjourney tarafından ortaya konan eserler insan tasarımcıların işini zorlaştıracak yahut farklı bir bakış açısıyla kolaylaştıracak üzere duruyor.

Midjourney, bilgisayar kasası tasarladı

Midjourney üzere yapay zeka modelleri birtakım senaryolarda epey yararlı olabilir. Tasarım açısından bakıldığında bu modellerin birer ilham kaynağı olması kaçınılmaz üzere duruyor. Bunu göstermek ve kendi zevklerini yansıtarak bir bilgisayar kasası oluşturmak isteyen Reddit kullanıcıs Hyberctive, Midjourney’den bilgisayar kasası oluşturmasını istedi.

Ortaya çıkan dizaynların kimileri global forma sahi çünkü Hybective, Portal serisindeki yapay zeka robotu Wheatley’e ve gençlik sitcomu Drake & Josh’daki Games Sphere’a (bir GameCube parodisi) epeyce düşkün. Münasebetiyle kendisi bilhassa Midjourney’den ‘küresel’ formda kasalar yapmasını istemiş.

Öte yandan yapay zekalar tarafından oluşturulan bilgisayar kasalarıyla ilgili birtakım problemler bulunuyor. Örneğin, dizaynların gerçek dünyadaki pratikliği bir soru işareti oluştururken kasaların hava akışı üzere parametrelerden uzak olması da temel sıkıntılar ortasında. Lakin bu, dizaynların berbat olduğu yahut ilham verici olmadığı manasına gelmiyor.

Başa dön tuşu